Sledeći preporuke Svetske zdravstvene organizacije koja je na temelju istraživanja ustanovila da je uspešnost IVF procedura i do 30% bolja uz stručnu psihološku podršku, pacijenti naše ustanove imaju mogućnost rada sa psihologom Dušanom Gruičićem koji je po završetku osnovnih studija psihologije u Novom Sadu, master tezu i doktorat odbranio u Londonu (University of Westminster, zatim University of Greenwich, London).
„Ono što je naša praksa i deo VTO postupka za sve pacijente bolnice Pronatal Beograd jesu seanse pre samog postupka aspiracije, gde nastojimo da se psihološki pripremimo za sve pojedinosti o tome šta pacijentkinju očekuje u ovoj proceduri. Ovaj vid podrške zasniva se na psihološkim tehnikama opuštanja i oslobađanja destruktivnih emocija što uključuje usmeravanje pažnje i vidove vizualizacije. Potpuno svesni činjenice da pacijenti u ovaj deo lečenja ulaze sa mnogo pitanja, ali i strahova o samom ishodu procedure“, pojasnio je psiholog Gruičić.
Psiholog je uključen u ključne faze VTO postupka
Nakon aspiracije u bolnici Pronatal u Begradu, pacijentkinje se polako oporavljaju uz prisustvo medicinskog osoblja, ali i psihologa. Period od momenta aspiracije do embriotransfera može da bude vrlo stresan te je psihološka podrška pacijentu poželjna.
„Naredni susret sa psihologom zakazujemo pre embriotransfera kada osim informacije koje se tiču same procedure, radimo tehnike opuštanja, oslobađanja stresa i napetosti koje ženi pomažu da lakše podnese intervenciju, a paru da prebrodi period straha i neizvesnosti na najbolji i najkvalitetniji način za njih“, kaže Dušan naglašavajući da celi postupak vantelesne oplodnje može da bude vrlo stresan za pacijente od prvih konsultacija pa do čekanja nalaza bete.
Bolnica Pronatal Beograd nastoji da sagleda jedan širi aspekt lečenja i da pacijente posmatra prvenstveno kao celinu, što pored telesnih uključuje i psihološke procese.
„Znamo da se često zapostavljaju emocije koje i te kako utiču na naš organizam jer znamo da postoji bezbroj primera vrlo ozbiljnih zdravstvenih stanja proisteklih iz zapostavljanja emocija. Jednako tome, postoje i primeri po kojima nam suočavanje sa problemom pomaže da na najbolji način i iz svake situacije izađemo kao pobednici“, naglašava Gruičić.
Hrabrost, strah, nada, zebnja, neizvesnost
U slučaju neželjenog rezultata postupka, dešava se da pacijenti prolaze kroz emotivno vrlo zahtevan period koji se može manifestovati razočarenjem, osećajem krivice, frustracijom… ili čak kombinovanjem samo nekih od navedenih emocija, ali upravo tada ćete znati da imate priliku da se obratite vama već sad poznatom licu, vašem psihologu Dušanu Gruičiću.
Zato ukoliko se spremate za postupak vantelesne oplodnje nastojte da svoje misli fokusirate na sadašnji trenutak. Jasno je da je neke korake teže proći, ali mi to možemo zajedno.